- Mik a legfontosabb regényei? A babó (The hobbit), A Gyűrűk Ura (The Lord of the Rings), és A szilmarilok (The Silmarillion).
- Mikor jelentek meg ezek? A babó 1937-ben, A Gyűrűk Ura 1954-ben, A szilmarilok pedig 1977-ben.
- A szilmarilokat nem a fia írta? Nem. Ő csak az előszót és a térképeket készítette (ez utóbbit apja vázlatai nyomán), az írásokhoz nem tett hozzá semmit. Csak ő válogatta össze az egymásnak nem ellentmondó, végleges változatokat, s szerkeztette őket egy könyvbe.
- Miért jelenik meg a halála után annyi könyve? Mert rengeteg kiadatlan írása maradt fenn, amik félbe maradtak, vagy nem véglegesek, s ezeket az örökösök folyamatosan könyvekké szerkeztik. Sok jegyzetét szintén kiadták.
- Milyen hatással volt az irodalomra? Új műfajt teremtett, az ún. fantasyt, s rengeteg írót, művészt, stb. ihletett meg, s rengetegen léptek a nyomdokaiba. A szerepjátékok alkotóit is ő ihlette meg. Sokan vallják magukat örökösének, de még egyik sem érdemelte ki e méltóságot.
- Csak a regényei híresek? Nem, bár főleg ezek ismertek. Részt vett az oxfordi New English Dictionary szerkeztésében, rengeteg óangol balladát fordított, s nyelvészeti tevékenysége az egyik legkiemelkedőbb volt századádban.
- Jelennek-e meg újabb könyvei mostanában? Úgy tűnik, már kifogytak a kiadható kéziratokból, úgyhogy nem túl valószínű. Mindenesetre hazánkban még jelenhetnek meg művei, mert még egy csomó könyvet nem fordítottak le magyarra.
Hány nyelvre fordították le műveit? egy 1992-es adat szerint 25 nyelvre, bár azóta lehet, hogy még több. |