Honnan támadt az ötlete, hogy filmre vigye Tolkien trilógiáját?
1995 októberében éppen Fran Walsh-sal együtt forgattuk a The Frightenerst és azon gondolkodtunk, hogy mit csinálunk majd utána. (Walsh, Philippa Boyen és Jackson közösen írta a Gyűrűk ura forgatókönyvét.) Nem is tudom hogyan, de egyszerre csak felötlött bennünk, hogy a Gyűrűk urát kellene megfilmesíteni. Az ember először azon kezd gondolkodni, hogy eddig vajon miért nem csinálták meg, és hogy kié a megfilmesítés joga.
Mindig is filmtrilógiában gondolkodott?
Eredetileg két filmre akartuk bontani a sztorit. De a New Line Cinema emberei azt kérdezték: miért legyen a három könyvből két film? Teljességgel felvállalták azt, hogy készüljön trilógia. Hollywoodnak az lehetett volna a reflexe, hogy az egészet megpróbálja egy filmbe sűríteni. De az ilyesmi lehetetlen. Az emberek túlságosan is jól ismerik a sztorit, és túlságosan is szeretik a szereplőket. Nagyon sok olyan dolog maradt volna ki, amit az olvasók szeretnek a könyvben. Ezért készült a három könyvből három film.
Egymás után vették fel mindhárom részt. Milyen érzés volt?
Úgy álltunk neki, hogy egy nagy, hosszú filmet veszünk fel. A fejünkben nem is nagyon osztottuk fel a sztorit három részre. Persze, mivel egy év késéssel mutatjuk be az újabb részeket, a poszt-produkció során világosan három részre kellett bontani az anyagot. A felvételről annyit, hogy 14 hónapon át egyfolytában forgattunk. De mint minden más film esetében, itt sem követtünk kronológiai sorrendet. Az egyik nap a harmadik rész egyik jelenetét vettük fel, egy másik nap pedig az első részből valamit. Így forgattunk. Olyan volt, mintha egy nagy, hétórás filmet vettünk volna fel.
Forrás: BBC |